Dostępność: Na zamówienie
Stan magazynowy:
Stan produktu: Nowy
Waga: 0,00 kg
Pochodzenie: Zamieszkuje zbiorniki Brazylii pomiędzy Rio de Janeiro i Sao Paulo
Temperatura wody: 24-28°C
Odczyn: od 6 -7,5
Twardość: 5-25
Warstwy siedlisk: Niższe
Minimalne wymiary akwarium to 700 x 400 x 300 mm.
Ryba spokojna.
Maksymalny rozmiar Kiryska Barbatus w naturze wynosi około 12 cm.
Kiryski zamieszkujące akwarium są nieco mniejsze (7 cm).
Ciało jest błyszczące, żółtobrązowe, złotożółte w kierunku brzucha. Głowa i bok pokryte są czarnawymi do brązowawo-żółtych kropkami. Górna część nasady ogonowej jest złotożółta. Płetwa grzbietowa, odbytowa i ogonowa z brązowymi plamami. U samca krawędzie głowy pokryte są krótkim włosiem, pierwszy promień płetwy piersiowej jest bardzo długi, z przodu biały, z tyłu czarny.
Kiryski Brodate mają cztery pary wąsów w okolicy pyska, rozmieszczone parami na górnej i dolnej szczęce. Z uwagi na to, że ryby oprócz skrzeli posiadają także oddychanie jelitowe, należy zapewnić im niezakłócony dostęp do powierzchni wody, aby miały możliwość zaczerpnięcia powietrza pyskami.
Wymagana jest duża liczba kryjówek: pęczki roślin, mchy, a także drewno, groty, przewrócone doniczki. Samo akwarium można obsadzić gęsto roślinami. Wskazane jest przyciemnienie jasnego światła roślinami pływającymi. Koniecznie sprawdźcie, czy dekoracje nie mają ostrych narożników, które mogłyby zranić ciekawskie kiryski. Pamiętaj, aby trzymać je w stadzie liczącym 6–8 lub więcej osobników. Filtr jest niezbędny, gdyż ryby kopiące w podłożu zmętnieją wodę. Co tydzień wymagana jest jedna czwarta podmiany wody. W okresie przedtarłowym w pobliżu piór ogona samicy pojawia się wzór szachownicy, jej głowa ciemnieje, a linia brzucha przyjmuje kształt elipsy.
Ryby osiągają dojrzałość płciową w wieku półtora roku. Jako zbiornik tarłowy nadaje się akwarium o pojemności 60 litrów lub większy. Do tarła wybiera się tarlaki w proporcji 2 samców na samicę, które wcześniej były trzymane oddzielnie przez tydzień i obficie karmione. Samice składają jaja w płetwach brzusznych, które zbierają w formie miarki i przepływają przez chmurę mleka uwalnianego przez samca. W ten sposób następuje zapłodnienie. Następnie samica przyczepia zapłodnione jaja do szyby akwarium lub liści roślin podwodnych. 2-3 dni po wykluciu narybek zaczyna samodzielnie pływać. Jako paszę startową stosuje się najmniejszy zooplankton lub mikrokarmę.
Żywienie w akwarium
Karmienie kirysków Barbatus nie jest trudne - są wszystkożerne - można je karmić żywym, suchym i mrożonym pokarmem (robaki, krewetki solankowe, tubifex, cyklop i rozwielitka, świeże lub mrożone), dobrze jedzą też karmę suchą.
Nikt jeszcze nie napisał recenzji do tego produktu. Bądź pierwszy i napisz recenzję.
Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać recenzje do produktów. Jeżeli posiadasz konto w naszym sklepie zaloguj się na nie, jeżeli nie załóż bezpłatne konto i napisz recenzję.